Βόλος – ΟΦΗ 0-0: Δεν λέει να σηκώσει κεφάλι και μπλέκει όλο και περισσότερο!

Ο ΟΦΗ δεν κατάφερε ούτε στον Βόλο να πάρει το τρίποντο και έμεινε στο 0-0, για δωδέκατο σερί ματς μακριά από τη νίκη. Μόλις ένα βαθμό πάνω από την ΑΕΛ οι Κρητικοί.

Σάββατο απόγευμα κι αν είχατε κάποια ανειλημμένη υποχρέωση, όπως για παράδειγμα να περπατήσετε προς κάποιον αρχαιολογικό χώρο ή να πάρετε μια βάρκα στην πλάτη για να κατηφορίσετε προς παραλία και να απολαύσετε ένα απογευματινό ψάρεμα, και αγχωθήκατε ότι χάσατε κάτι από το πρώτο ημίχρονο του αγώνα στον Βόλο, ας το συνοψίσουμε ως εξής: Το πρώτο κόρνερ το κέρδισε ομάδα στο 24ο λεπτό. Το δεύτερο στο 30ο. Το τρίτο στο 45ο. Το πρώτο αξιόλογο σουτ στο πρώτο ημίχρονο ήρθε στο 45ο λεπτό. Όσο για ευκαιρία; Σίγουρα θα αντιληφθήκατε ότι από μηδέν, μηδέν πηλίκο θα έχεις, και κάπως έτσι βασανιστικά κύλησε ένα από τα χειρότερα πρώτα ημίχρονα φέτος στη Super League. Ένα σουτ του Στάρτζεον στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου το μόνο που έμοιαζε με ευκαιρία και αυτό από ανάγκη να έχουμε κάτι να θυμόμαστε.

Η βροχή και το βαρύ τερέν δυσκόλεψε τις δύο ομάδες, το διακύβευμα που ήταν έτσι κι αλλιώς μεγάλο για τον ΟΦΗ, έγινε ακόμα μεγαλύτερο μετά τη νίκη της Λάρισας στη Ριζούπολη και τα αβίαστα λάθη κατέστρεφαν την όποια διάθεση των φιλοξενούμενων να φτάσουν στην αντίπαλη περιοχή. Ο Βόλος ήταν πιο ισορροπημένος σε αυτό το πρώτο ημίχρονο, είχε την κατοχή, όμως δεν κατάφερε να γίνει επικίνδυνος για την εστία του Βάτερμαν.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια διαφορετική ιστορία. Κομματάκι καλύτερη, τόσο για τον ΟΦΗ όσο και για τον Βόλο. Περισσότερη διάθεση για επιθετικό ποδόσφαιρο, έφταναν με καλύτερες προϋποθέσεις στην αντίπαλη εστία, αλλά εκεί κάπου η μία λάθος επιλογή διαδεχόταν την άλλη και επί της ουσίας πάλι τελικές προσπάθειες δεν υπήρχαν. Το καλό πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου, ακολούθησε εκ νέου η μετριότητα, η βροχή που δυνάμωσε έκανε ακόμα πιο δύσκολο η δυνατότητα να παιχτεί ποδόσφαιρο και φτάνοντας προς τη λήξη το ματς έσβηνε όλο και περισσότερο. Ο ΟΦΗ και λογικά φοβήθηκε να μη χάσει, ο Βόλος ουδέποτε μπήκε στο ματς, με τον τρόπο που μας είχε συνηθίσει όλη τη σεζόν και παρέμεινε ακίνδυνος για 90 λεπτά, με ελάχιστες αναλαμπές.