Λαμία, περάστε, σκουπίστε… τελειώσανε!

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μίλος Ντέλετιτς που μοίρασε δυο τέρματα και σκόραρε ένα, οι Φθιώτες πήραν την ταυτότητα της τραγικής ομάδας του Τραϊανού Δέλλα, κάνοντας ένα μεγάλο άλμα παραμονής στην μεγάλη κατηγορία.

Οι δύο ομάδες βρέθηκαν «face to face» με τη φιλοξενούμενη Λαμία (23 βαθμοί) να βρίσκεται στο +3 από τον γηπεδούχο Παναιτωλικό (20 βαθμοί), σε ματς – «φωτιά» στο κυνήγι της παραμονής στην πρεμιέρα των play out της Super League.

Το α΄ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου που έβαλε τρία γκολ (!) κι επί της ουσίας «καθάρισε» πρόωρα με την υπόθεση της (πολύτιμης) νίκης, έχοντας κορυφαίο παίκτη τον Μίλος Ντέλετιτς, ο οποίος έφτιαξε δύο τέρματα και σκόραρε μία φορά.

Υπό καταρρακτώδη βροχή οι Φθιώτες «χόρευαν» στο χορτάρι και παρέδωσαν ιδιαίτερα μαθήματα στο τελείωμα των ταχύτατων (υποδειγματικών) αντεπιθέσεων στο πρώτο 45λεπτο, τιμωρώντας όλες τις ολιγωρίες και τα αμυντικά κενά των γηπεδούχων, οι οποίοι αποδείχτηκαν υπερβολικά…λίγοι στον πρώτο από τους επτά τελικούς των play out και με ανάλογες εμφανίσεις στη συνέχεια οδεύουν ολοταχώς προς τη Super League 2.

Ο «χορός» των γκολ άνοιξε για τη Λαμία στο 24΄ . Ο Ντέλετιτς βγήκε γρήγορα στο τρανζίσιον, «άδειασε» τον Περέιρα και με σέντρα ακριβείας σημάδεψε τον Βασιλακάκη που με άψογη κεφαλιά βρήκε δίχτυα (0-1).

Την ώρα που οι Αγρινιώτες ήταν σοκαρισμένοι από το πρώτο γκολ μάζεψαν και δεύτερη φορά την μπάλα μέσα από τα δίχτυα τους στο 27΄.

Μετά από ωραία προσπάθεια και γέμισμα του Καραμάνου μέσα στην περιοχή, ο Ντέλετιτς με πλασέ πάνω στην κίνηση νίκησε τον Μελίσσα και έδωσε…αέρα δύο τερμάτων στη Λαμία (0-2).

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ασταμάτητοι πέταγαν…φωτιές και πέτυχαν και τρίτο γκολ στο 43΄.

Έπειτα από λάθος του Τσότσαλιτς στο χώρο του κέντρου, ο Ντέλετιτς έβγαλε τον Ρόμανιτς τετ α τετ με τον Μελίσσα και ο Σέρβος μέσος με εύστοχο πλασέ ζευγάρωσε τα τέρματα της Λαμίας (0-2).

Με την έναρξη του β΄ημιχρόνου ο Τραϊανός Δέλλας προχώρησε σε τρεις μαζεμένες αλλαγές, ρίχνοντας στο παιχνίδι τους Βέργο, Τσιγγάρα, Γιάκολιτς και αποσύροντας τους Μεντίνα, Μάζουρεκ και Ντάλσιο.

Ο Παναιτωλικός έψαξε ένα γρήγορο γκολ που θα του έδινε…σφυγμό κι είχε δύο καλές στιγμές με τους Βέργο (46΄) και Αριγίμπι (53΄) χωρίς όμως να βρει δίχτυα και χωρίς να΄χει τα ψυχικά αποθέματα για να επιστρέψει στο παιχνίδι.

Οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν με ωριμότητα το ματς στο β΄ημίχρονο και κλείδωσαν χωρίς χτυποκάρδια την σπουδαία νίκης τους, με τον Παναιτωλικό να έχει δοκάρι με πλασέ του Βέργου στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.