ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 3-1: Δύσκολα πετάς με «αετούς», όταν σε περιτριγυρίζουν… χάνοι!

Τροφή για… σκέψη ο σημερινός τίτλος, αφού μια νωθρή ΑΕΚ, περιτριγυρισμένη από «χάνους», θα γνωρίσει μια ήττα με κατεβασμένα τα χέρια, θα έλεγε κανείς, από έναν εκπληκτικό «Δικέφαλο του Βορρά» με 3-1, ο οποίος αποκτά μεγάλο βαθμολογικό αβαντάζ από την 1η κιόλας αγωνιστική των play off της Super League 1. Δύο γκολ για τον Ζίβκοβιτς (4′ και 89′), ένα ο Σφιντέρσκι (46′). Ο Ολιβέιρα (45+3΄) το γκολ για την Ένωση.

Στην τρίτη μεταξύ τους μονομαχία (ή και αερομαχία αν σας αρέσει), ΠΑΟΚ και ΑΕΚ διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο γήπεδο της Τούμπας στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής των play off της Super League 1.

Εκτός αποστολής για τον «Δικέφαλο του Βορρά» οι Βαρέλα, Νινούα και Καγκάβα, ενώ για την Ένωση εκτός δράσης είναι οι Τσιγκρίνσκι, Γαλανόπουλος, Σιμόες και Νεντελτσιάρου.

Ο αγώνας

Καλά καλά δεν πρόλαβε να ξεκινήσει το ματς, ο ΠΑΟΚ θα ανοίξει το σκορ με τον Ζίβκοβιτς, ύστερα από ένα όμορφα εκτελεσμένο φάουλ από τα δεξιά! Ο Σέρβος θα καταφέρει να βρεθεί στο δεύτερο δοκάρι και με ένα όμορφο σουτ στην κίνηση θα γράψει το 1-0 στο 4′!

Η Ένωση θα προσπαθήσει μετά από αυτό το γρήγορο γκολ να κρατήσει την κατοχή στα πόδια της, πηγαίνοντας σε ομαδικό παιχνίδι για το επόμενο δεκάλεπτο, με ένα μόνο στημένο να καταφέρνει παρόλα αυτά να απειλεί τον Πασχαλάκη, όμως με την μπάλα να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια του στο 13′.

Στο 18′ ο Ροντρίγκο θα είναι ο πρώτος παίκτης στο ματς που αντικρίζει την κίτρινη κάρτα. Στο 21′ ο Σβαμπ θα φτάσει πολύ κοντά στο 2-0, καθώς η κεφαλιά του στο κέντρο της περιοχής των φιλοξενούμενων θα περάσει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Αθανασιάδη, ο οποίος παρακολουθούσε την τροχιά της μπάλας. Ένα λεπτό μετά, ο ίδιος θα αντικρίσει και αυτός την κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα του στον Μάνταλο.

Και ενώ φαινόταν πως το παιχνίδι είχε… μοιραστεί ισάξια, μια όμορφο αντεπίθεση από τον ΠΑΟΚ, θα βρει τον Ελ Καντουρί στα δεξιά, εκείνος θα πατήσει στην περιοχή της ΑΕΚ, θα κάνει την παράλληλη μπαλιά με αποδέκτη τον Σφιντέρσκι, που με ένα όμορφο πλασέ από πλάγια θέση θα νικήσει και τον Σβάρνα και τον Αθανασιάδη και θα γράψει το 2-0 στο 31′! Όμως, όπως θα αποδειχθεί μέσω του VAR, πως ο Μαροκινός έχει χρησιμοποιήσει το χέρι του για να κοντρολάρει την μπάλα πριν βγάλει την ασίστ στον Πολωνό, και έτσι ο Νταμπάνοβιτς θα ακυρώσει το δεύτερο τέρμα των «ασπρόμαυρων»!

Κίτρινη κάρτα θα δεχθεί και ο Σιμάνσκι στο 45′, ύστερα από ένα δυναμικό του τάκλιν στον Σβαμπ.

Και ξαφνικά ενώ το παιχνίδι φαινόταν πως θα κυλήσει με αυτό το σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου μισού, μια εξαιρετική συνεργασία των παικτών της ΑΕΚ στο 45+3′, θα καταφέρει να βγάλει σε θέση βολής τον Ολιβέιρα στα αριστερά, ο οποίος με ένα όμορφο πλασέ θα γράψει το 1-1, περνώντας την μπάλα κάτω από τα πόδια του Πασχαλάκη! Την ασίστ πιστώνεται ο Πέτρος Μάνταλος!

Και με αυτό το τέρμα, ένα… γεμάτο ποδοσφαιρικά ημίχρονο θα λήξει, βρίσκοντας τους δύο Δικεφάλους ισόπαλους, με το δεύτερο μισό να αναμένεται καθοριστικό.

Με σπασμένα τα φρένα οι Θεσσαλονικείς – Παιχνίδι αντεπιθέσεων η Ένωση

17 δευτερόλεπτα κύλησαν στο δεύτερο ημίχρονο και ο ΠΑΟΚ σκοράρει ξανά, με τον Σφιντέρσκι να το πετυχαίνει αυτή την φορά! Ο Σβαμπ θα καταφέρει να πάρει μια μπαλιά μέσα στην περιοχή δεξιά, θα μοιράσει αμέσως στον Τζόλη, αυτός με την σειρά του θα κάνει το γύρισμα προς το πέναλτι, με τον Πολωνό επιθετικό να βρίσκεται σε θέση βολής και να στέλνει την μπάλα στην δεξιά γωνία του Αθανασιάδη γράφοντας το 2-1 στο 46′!

Στο 50′ ο Καρίμ Ανσαριφάρντ θα πιάσει ένα εντυπωσιακό σουτ λίγο έξω από την περιοχή του Πασχαλάκη, όμως ο Έλληνας γκολκίπερ θα καταφέρει να παραχωρήσει κόρνερ με ακόμα πιο εντυπωσιακή επέμβαση!

Η πρώτη αλλαγή στο παιχνίδι θα έρθει στο 59ο λεπτό, όταν ο Σιμάνσκι θα δώσει την θέση του στον Σάκχοφ. Τα επόμενα λεπτά, μέχρι και το 65′ όταν ο Ολιβέιρα θα καταφέρει να κάνει ένα σουτ μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ, όμως με τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει, θα κυλήσουν δίχως ουσιώδεις φάσεις από αμφότερες τις ομάδες, όμως με τον «Δικέφαλο του Βορρά», όταν πατάει το… γκάζι, να πατάει με ευκολία στην αντίπαλη περιοχή.

Στο 68′ θα περάσει στο παιχνίδι ο Μουργκ αντί του Τζόλη για τους γηπεδούχους και ο Αλμπάνης αντί του Ανσαριφάρντ για την Ένωση.

Ακόμα μια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ να πετύχει και τρίτο τέρμα, αφού στο 70′ ο Σφιντέρσκι ξανά θα βρεθεί στην περιοχή της ΑΕΚ με γυρισμένη πλάτη στην εστία, θα μοιράσει την κατάλληλη στιγμή στον Ελ Καντουρί, ο οποίος με ένα όμορφο πλασέ θα απειλήσει τον Αθανασιάδη, όμως με τον Έλληνα τερματοφύλακα να κάνει μια εντυπωσιακή απόκρουση και να μπλοκάρει σταθερά με δεύτερη προσπάθεια!

Ο σκόρερ του δεύτερου γκολ των Θεσσαλονικέων, Κάρολ Σφιντέρσκι, θα παραχωρήσει την θέση του στο 75′, στο Κρμέντσικ. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Σάκχοφ θα προστεθεί κι αυτός στην λίστα του Νταμπάνοβιτς με τις κίτρινες κάρτες.

«Σκληρό» και αρκετές μονομαχίες το τελευταίο δωδεκάλεπτο, με την ΑΕΚ να προσπαθεί με αρκετούς τρόπους να δημιουργήσει την φάση που θα της φέρει την εκ νέου ισοφάριση.

Στο 81′ θα έρθει και άλλη μια τελική με προδιαγραφές για ένα τρίτο γκολ για τον ΠΑΟΚ, αφού Σβαμπ με μια έμπνευση του θα βγάλει σχεδόν τετ α τετ με τον Αθανασιάδη τον Κρμέντσικ, όμως ο Τσέχος θα στείλει την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι!

Ένα λεπτό μετά θα περάσει τον αγώνα και ο Νταντσένκο αντί του Μιχάλη Μπακάκη, ενώ και ο Κοσίδης θα μπει στην θέση του Κρίστιτσιτς. Κίτρινη θα δεχθεί και ο Ελ Καντουρί λίγο πριν αποχωρήσει από το παιχνίδι, με τον Μιχαηλίδη να περνά στην θέση του στο 88′.

Και στο 89′ μέσω κόντρας, ο Ροντρίγκο θα κλέψει, θα μοιράσει στον Κρμέντσικ, ο οποίος την κατάλληλη στιγμή θα βγάλει τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς τετ α τετ με τον Αθανασιάδη, ο Σέρβος θα πλασάρει, θα πετύχει το δεύτερο σημερινό του γκολ και θα γράψει το 3-1 υπέρ της ομάδας του, κλειδώνοντας ένα σημαντικό τρίποντο!

Τα εναπομείναντα λεπτά στην αναμέτρηση θα περάσουν, οι καθυστερήσεις θα είναι επιπλέον 4 λεπτά, όμως αυτά δεν θα είναι αρκετά για την Ένωση να μειώσει έστω το εις βάρος της σκορ. Κίτρινη κάρτα δέχθηκε και ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ, Πασχαλάκης, στο 90+4′ για το ροκάνισμα του χρόνου.

Σημαντική νίκη για τους Θεσσαλονικείς ενόψει της συνέχειας στα play off, η οποία όχι μόνο της δίνει βαθμολογικό αβαντάζ απέναντι στην ΑΕΚ, αλλά και ψυχολογικό αφού οι δυο τους θα ξαναβρεθούν στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

ΠΑΟΚ (Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Κρέσπο, Μπάμπα Ραχμάν, Αουγκούστο, Σβαμπ, Α.Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί (Μιχαηλίδης 88′), Τζόλης (Μουργκ 68′), Σφιντέρσκι (Κρμέντσικ 75′).

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Λόπες, Λάτσι, Σβάρνας, Μπακάκης (Νταντσένκο 82′), Σιμάνσκι (Σάκχοφ 59′), Κρίστιτσιτς (Κοσίδης 82′), Μάνταλος, Ολιβέιρα, Γκαρσία, Ανσαριφάρντ (Αλμπάνης 68′).