ΠΑΣας και στα play out!

Σε ένα ματς διαφήμιση του ελληνικού ποδοσφαίρου, ο ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε 1-0 τον Ατρόμητο στους Ζωσιμάδες και ουσιαστικά καθάρισε με το καλημέρα από τη φετινή διαδικασία των πλέι-άουτ.

Στους Ζωσιμάδες παίχτηκε -στη θεωρία- το λιγότερο σημαντικό από βαθμολογικής άποψης ματς της πρώτης ημέρας των play-out. ΠΑΣ Γιάννινα και Ατρόμητος, πριν τη σέντρα ήταν ήδη αρκετά μακριά από την ουρά ώστε να αισθάνονται ασφάλεια, χωρίς βεβαίως αυτό να σημαίνει ότι θα ήταν και αδιάφοροι, ειδικά στο ξεκίνημα της διαδικασίας. Ωστόσο, αυτή η… ελευθερία κινήσεων που είχαν, βοήθησε τα μέγιστα στο να παιχτεί ένα συνολικά εξαιρετικό ματς που είχε κυριολεκτικά τα πάντα: ένα γκολ, δύο δοκάρια, ένα χαμένο πέναλτι, δυνατές μονομαχίες, εκατέρωθεν κλασικές ευκαιρίες για όλη τη διάρκεια του 90λεπτου και γρήγορο για τα… συνήθη δεδομένα της Super League ρυθμό. Είχε φυσικά και έναν μεγάλο νικητή, τους γηπεδούχους του Αργύρη Γιαννίκη που πλέον έπιασαν τον Βόλο στην 7η θέση και τους 34 βαθμούς, καθαρίζοντας μάλλον από νωρίς την ούτως ή άλλως τυπική συμμετοχή τους σε αυτά τα play-out.

Πινγκ-πονγκ ευκαιριών

Το ματς ήταν μοιρασμένο σε όλη τη διάρκειά του, με τον υψηλό ρυθμό σπανίως να ατονεί. Στο πρώτο 20λεπτο ήταν ελαφρώς καλύτερος ο Ατρόμητος, στη συνέχεια ο ΠΑΣ ισορρόπησε και πήρε αυτός τον έλεγχο, με το γκολ του να αλλάζει τα δεδομένα όπως ήταν λογικό. Μέχρι εκείνο το σημείο πάντως, οι Περιστεριώτες είχαν τις μεγαλύτερες ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, τις οποίες βέβαια συνέχισαν να τις σπαταλούν μέχρι το φινάλε.

Στο 8′ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα για τον ΠΑΣ, με την κεφαλιά άουτ του Παμλίδη. Ο Ατρόμητος απάντησε στο 13′ με το σουτ άουτ του Χαρίση, ενώ «απέναντι», ένα δίλεπτο αργότερα ο Χρήστος Μανδάς επενέβη για πρώτη φορά, μπλοκάροντας το σουτ του Καρτάλη. Ο 19χρονος γκολκίπερ της ομάδας του Παντελίδη θα είχε… πολλή δουλειά και στη συνέχεια. Και ο άλλος γκολκίπερ βέβαια έβγαλε μεροκάματο, αρχικά βγάζοντας την κεφαλιά του Γούτα στο 16′. Άστοχο ήταν το σουτ του Μανούσου αμέσως μετά, ενώ στο 19′ ο Παμλίδης είχε το πρώτο δοκάρι του αγώνα, για τον ΠΑΣ, όταν μετά από σέντρα του Κάστρο «σημάδεψε» το οριζόντιο του Μανδά, ο οποίος πάντως πρόλαβε να βάλει λίγο το χέρι του. Στο 25′ ο Ατρόμητος χάνει απίθανη διπλή ευκαιρία με Μάτιτς και Γκάλο, όταν και πάλι επενέβη ο Λοντίγκιν.

Αυτό το… πινγκ πονγκ φάσεων, ολοκληρώθηκε στο 32′ με το γκολ που έκανε τη διαφορά του αγώνα. Ο Καρτάλης εκτέλεσε το φάουλ, ο Εραμούσπε πήρε την κεφαλιά, ο Μανδάς έδιωξε με τα πόδια σε πρώτο χρόνο, όμως ο Αργεντίνος πήρε το «ριμπάουντ» και από κοντά έκανε το 1-0 για τους Γιαννιώτες. Ένα λεπτό πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να καθαρίσουν οριστικά το ματς, όμως ο Μανδάς είχε άλλη άποψη. Ο νεαρός γκολκίπερ έπιασε το πέναλτι του Παμλίδη, το οποίο είχε κερδίσει λίγο νωρίτερα ο Κάστρο από τον Μαυρομάτη. Αυτό ήταν το δεύτερο σερί πέναλτι που πιάνει μετά από αυτό στη Λαμία, στο ίδιο λεπτό μάλιστα που είχε αποκρούσει και αυτό του Ντέλετιτς.

«Πάνω-κάτω» και στο δεύτερο

Τίποτα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο ως προς την εικόνα του ματς. Στο 47′ ο Κάργας γλίτωσε το 1-1 μετά από παραλίγο τραγικό λάθος του Εραμούσπε και ένα λεπτό μετά ο ΠΑΣ αυτή τη φορά έχασε ευκαιρία για το 2-0, με τον Παμλίδη, ο οποίος σίγουρα θα ήταν ο μοιραίος αν η ομάδα του δεν είχε πάρει το «τρίποντο». Στο 61′ ο Ατρόμητος ισοφάρισε στα δοκάρια με την κεφαλιά του Μανούσου έπειτα από σέντρα του Γκάλο, στο 64′ ο ΠΑΣ είχε σουτ άουτ του Μιλιντσεάνου από καλή θέση και στο 69′ είδε τον Μανδά να βγάζει και το εξαιρετικό σουτ του Καρτάλη. Στο 75′, ο Ατρόμητος πέταξε στα σκουπίδια μια ακόμη κλασική ευκαιρία, με το χαμένο τετ-α-τετ του Ενσικουλού και αυτή θα ήταν και η τελευταία ουσιαστική φάση του αγώνα. Στο τελευταίο τέταρτο, μετά και τις πολλές αλλαγές, ο ρυθμός έπεσε, ο ΠΑΣ πλέον επιχείρησε -και το πέτυχε- να σβήσει το ματς, κλείνοντας τους χώρους και τις αποστάσεις στις γραμμές του.

Ουσιαστικός, συνέχισε το σερί

Αυτό το 1-0 παρέμεινε ως το τέλος, σε ένα από τα καλύτερα ματς της σεζόν πάντως σε κάθε περίπτωση. Ένα παιχνίδι που παίχτηκε στην κόψη του ξυραφιού και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τον ΠΑΣ να είναι έστω και οριακά πιο ουσιαστικός στις ευκαιρίες που δημιούργησε και τον Ατρόμητο να χρειάζεται μια… καλή προπόνηση στα τελειώματα.

Σε κάθε περίπτωση, ο ΠΑΣ Γιάννινα, μετά το εντυπωσιακό φινάλε στην κανονική περίοδο την οποία ολοκλήρωσε με απόσταση 12 βαθμών από τον κίνδυνο, ενώ παράλληλα προκρίθηκε και στα ημιτελικά του Κυπέλλου, συνεχίζει το θετικότατο σερί του. Από το τέλος Ιανουαρίου έχει πλέον φτάσει τις εννέα νίκες, με 6 νίκες και 1 ισοπαλία στα 7 τελευταία επίσημα και 4 νίκες στα ισάριθμα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια. Ο Ατρόμητος αντίθετα παρέμεινε χωρίς νίκη στα 7 τελευταία και από τις 31 Γενάρη όταν είχε νικήσει τον ΠΑΣ στο συγκεκριμένο γήπεδο!