ΠΑΣ Γιάννινα – Παναθηναϊκός 1-0: Τώρα που βρήκε τον τρόπο…

Ο αποκαρδιωτικός Παναθηναϊκός, ηττήθηκε από τον ΠΑΣ Γιάννενα (1-0) για τρίτη συνεχόμενη φορά, βυθίζοντας το τριφύλλι στην εσωστρέφεια και ωθώντας τον Λάζλο Μπόλονι στο ταμείο ανεργίας.

Έχοντας στο μυαλό του τη ρεβάνς του Κυπέλλου, ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο προσεκτικά στο παιχνίδι αφού δεν ήθελε μέσα σε λίγες ημέρες να… εκτεθεί από την ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη. Παρόλα αυτά, στο 9ο λεπτό λίγο έλειψε να παραβιαστεί η εστία του Διούδη όταν ο Πίρσμαν άδειασε με υπέροχη ποδιά τον Σάντσες και έκανε παράλληλο γύρισμα αλλά ο Σάλιακας δεν βρήκε εστία από τα… πέντε μέτρα! Η ατυχία «χτύπησε» την πόρτα των γηπεδούχων (12′) με τον Κρίζμαν να αποχωρεί με πρόβλημα στη γάμπα, δίνοντας τη θέση του στον Μιλιντσεάνου, ο οποίος έγινε πρωταγωνιστής λίγα λεπτά μετά. Ήταν το 19ο λεπτό όταν ο Αϊτόρ πήγε με… μπλαζέ στιλ να αλλάξει παιχνίδι, ο Πίρσμαν έβαλε την κόντρα και με το κλέψιμό του έβγαλε «ασίστ» στον Μιλιντσεάνου που δεν λάθεψε απέναντι στον Διούδη για το 1-0.

Ο ΠΑΣ πατούσε καλύτερα στο γήπεδο, είχε βρει το γκολ και ο Παναθηναϊκός για δεύτερο σερί ματς απέναντι στους Ηπειρώτες, μετά τη ρεβάνς της Τετάρτης, κυνηγούσε το σκορ. Η ατυχία «χτύπησε» την πόρτα και των φιλοξενούμενων, αφού ο Σανκαρέ αποχώρησε με τραυματισμό στο αριστερό γόνατο, με τον Μπόλονι να ρίχνει στο ματς τον Ενγκμπακοτό και να γυρίζει πιο πίσω τον Βιγιαφάνες στο πλάι του Μαουρίσιο. Ο προωθημένος Πούγγουρας μετά την εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνες απείλησε με κεφαλιά (35′), ενώ στα… καπάκια το σουτ του Αϊτόρ πέρασε άουτ. Στο φινάλε του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι φώναξαν για πέναλτι, αλλά σωστά συνεχίστηκε το παιχνίδι αφού η μπάλα είχε βρει στην κοιλιά του Παντελάκη.