Τσέλσι – Μπράιτον 1-1: Ο Γουέλμπεκ την βγάζει εκτός τίτλου!

Η Τσέλσι σε ακόμα ένα παιχνίδι σταμάτησε στο ένα γκολ και προσπάθησε να πάρει τη νίκη με αυτό, όμως η Μπράιτον και ο Γουέλμπεκ την πλήγωσαν στο φινάλε (1-1) και την απομάκρυναν ακόμα περισσότερο από την κορυφή.

Με τον χειρότερο τρόπο έκλεισε η χρονιά για την Τσέλσι. Η ομάδα του Τόμας Τούχελ είχε έναν κακό Δεκέμβρη και είπε αντίο στο 2021 με μία ακόμα γκέλα, αυτή τη φορά εντός έδρας κόντρα στην εξαιρετικά μαχητική, Μπράιτον του Γκράχαμ Πότερ.

Κόντρα στην Άστον Βίλα η Τσέλσι έκανε καλή εμφάνιση πήρε το τρίποντο που χρειαζόταν και έμεινε κοντά στην Σίτι. Το βράδυ της Τετάρτης το πρώτο ημίχρονο ήταν καλό για τους «μπλε» που πίεσαν αρκετά τους γλάρους και πέτυχαν το τέρμα που έψαχναν στο 28ο λεπτό με τον Ρομέλου Λουκάκου, που φάνηκε μετά από αρκετόλ καιρό να κάνει τη διαφορά και να επιστρέφει στις καλές εμφανίσεις μετά και το ματς με τους «χωριάτες».

Ωστόσο τα πράγματα δεν πήγαν ακριβώς όπως τα ήθελε η πρωταθλήτρια Ευρώπης, αφού στο πρώτο μέρος είδε τον Τζέιμς να αποχωρεί τραυματίας και στην αρχή του δευτέρου μέρους έμεινε εκτός και ο Κρίστενσεν. Στην επανάληψη η Μπράιτον ανέβασε ρυθμό και είχε αρκετές ευκαιρίες για να βρει την ισοφάριση, αλλά ΜακΆλιστερ και Μπισούμα (54′) έπεσαν πάνω στον εξαιρετικό Μεντί.

Μετά από το δυνατό δεκάλεπτο των φιλοξενούμενων μέχρι το 65ο λεπτό, ο ρυθμός του ματς έπεσε και φάνηκε πως η Τσέλσι θα πάρει πολύ σημαντικό τρίποντο, που θα την έφερνε με πλεονέκτημα στο ντέρμπι της Κυριακής με την Λίβερπουλ, όμως ο Γουέλμπεκ είχε διαφορετική άποψη.

Έπειτα από σέντρα του Κουκουρέγια, ο Άγγλος επιθετικός νίκησε στον αέρα τον Τσαλόμπαχ και στο 91ο λεπτό έβαλε τέλος στις ελπίδες των γηπεδούχων και να βρεθούν στο -6 από την πρώτη Σίτι και στο +3 από την 3η Λίβερπουλ που χθες γνώρισε ήττα στο King Power Stadium.