Αστέρας Τρίπολης – ΟΦΗ 1-0: Ξανά σε τροχιά εξάδας οι Τριπολιτσιώτες

Ο Αστέρας Τρίπολης επέστρεψε στη μάχη για την προνομιούχο εξάδα, καθώς επιβλήθηκε του ΟΦΗ με 1-0.

Ο κορωνοϊός άφησε το…αποτύπωμά του στα απουσιολόγια των δύο ομάδων που μέτρησαν τις δικές τους απουσίες εξαιτίας της πανδημίας.

Το παιχνίδι από το ξεκίνημα απέκτησε γρήγορο ρυθμό, με τους γηπεδούχους να΄χουν περισσότερα λεπτά την μπάλα στην κατοχή τους και τους Κρητικούς να επιχειρούν να εκμεταλλευτούν την ταχύτητά τους και να χτυπήσουν στην κόντρα.

Η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 23΄από πλευράς Αστέρα. Έπειτα από σέντρα του Κανελλόπουλου, κεφαλιά του Σίτο από πλεονεκτική θέση κατέληξε άουτ.

Μεγάλη ευκαιρία για την αρκαδική ομάδα στο 25΄. Ο Μπαράλες με κεφαλιά δεν κατάφερε να κερδίσει τον Βάτερμαν ο οποίος έδιωξε εξ επαφής την μπάλα με το γόνατο.

Η τρίτη καλή στιγμή του Αστέρα μετουσιώθηκε σε γκολ από τον Ριέρα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε με το καλύτερο τρόπο σέντρα του Καρμόνα και με άψογο σουτ στην κίνηση βρήκε δίχτυα (1-0).

Με την έναρξη του β΄ημιχρόνου ο ΟΦΗ έδειξε τη διάθεση να κρατήσει περισσότερο την μπάλα στην κατοχή του και έχασε μοναδική ευκαιρία για την ισοφάριση στο 62΄. Ο Λάμπρου με σουτ μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι των γηπεδούχων.

Ο Αστέρας πέταξε μοναδική ευκαιρία να…τελειώσει (πρόωρα) το ματς στο 71΄, όταν μετά από σέντρα του Άλβαρες ο Μπαράλες από πλεονεκτική θέση με κεφαλιά δεν βρήκε στόχο.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων φάουλ του Άλβαρες βρήκε στο δοκάρι και ο Αστέρας έμεινε στο 1-0.