Καμερούν – Μπουρκίνα Φάσο 2-1: Την εκτέλεσε από την… άσπρη βούλα ο Αμπουμπακάρ

Η Μπουρκίνα Φάσο μπορεί να προηγήθηκε, όμως δύο εύστοχα πέναλτι του Αμπουμπακάρ έφεραν την ανατροπή και το Καμερούν επικράτησε με 2-1 στην πρεμιέρα του Copa Africa.

Χορταστική πρεμιέρα στο Κόπα Άφρικα με γκολ, ανατροπές, πέναλτι, αλλά και… VAR. Η Μπουρκίνα Φάσο πήγε να χαλάσει την γιορτή των διοργανωτών, αλλά στο τέλος η τάξη αποκαταστάθηκε.

Από μία άστοχη έξοδο του Αντρέ Ονάνα, ο Σανγκαρέ έκανε το 0-1 για την Μπουρκίνα Φάσο (24’) που έβαλε τις βάσεις για μία ηχηρή έκπληξη, ωστόσο η ανατροπή ήρθε πριν βγει το ημίχρονο.

Μία ανατροπή του Ανγκισά εντός περιοχής δόθηκε πέναλτι με την βοήθεια του VAR και ο Αμπουμπακάρ ισοφάρισε στο 40ό λεπτό, με τον ίδιο παίκτη να στήνεται ξανά λίγο αργότερα στο σημείο του πέναλτι.

Αυτή τη φορά, η ανατροπή ήταν πιο καθαρή και ο πρώην επιθετικός της Πόρτο ήταν και πάλι ψύχραιμος για το 2-1 (45’+3’).

Ο ίδιος παίκτης θα μπορούσε να γράψει ιστορία, με ένα ανεπανάληπτο χατ-τρικ σε πρεμιέρα Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, όμως το VAR ανακάλυψε το απίστευτα οριακό οφσάιντ, το οποίο του ακύρωσε το τρίτο του προσωπικό γκολ στο 60ό λεπτό.

Το 2-1 έμεινε ως το τέλος και τα αδάμαστα λιοντάρια μπήκαν με το δεξί σε μία διοργάνωση, όπου φιλοδοξούν να φτάσουν ως το τέλος, έχοντας στο πλευρό τους τον κόσμο που διψά για μία μεγάλη επιτυχία, ακριβώς 50 χρόνια μετά την τελευταία διεξαγωγή Κόπα Άφρικα στο Καμερούν.