Μπάγερν – Γκλάντμπαχ 1-2: Οι δεκάδες απουσίες έφεραν και την πρώτη… πληγή του 2022!

Η αποδεκατισμένη Μπάγερν Μονάχου μπορεί να προηγήθηκε και να δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, όμως η Γκλάντμπαχ κατάφερε να το γυρίσει και να επικρατήσει με 2-1, υποχρεώνοντας την στην πρώτη και πρόωρη ήττα στο 2022.

Είναι ο κακός της δαίμονας. Ποιος μπορεί άλλωστε να ξεχάσει το 5-0 στο φετινό κύπελλο; Ο κορωνοϊός έκανε την μισή δουλειά, αφήνοντας τον Γιούλιαν Νάγκελσμαν με απολύτως μετρημένες λύσεις και η Γκλάντμπαχ ήρθε και την ολοκλήρωσε. Τα πουλάρια επικράτησαν με 1-2 στο Μόναχο κι έκαναν ηχηρό ποδαρικό στην επανεκίνηση της Bundesliga μετά την χειμερινή διακοπή.

Οι Βαυαροί μπήκαν φουριόζοι και μπήκαν από νωρίς μπροστά στο σκορ, όταν ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι συνέχισε από εκεί που σταμάτησε, βάζοντας το πρώτο του γκολ για το νέο ημερολογιακό έτος (18’, 1-0).

Η Μπάγερν θεώρησε ότι θα έχει εύκολο έργο, όμως της ήρθε από εκεί που δεν το περίμενε. Η προβληματική αμυντική της συμπεριφορά και οι κακές αντιδράσεις του Ουλράιχ, έφεραν την απόλυτη ανατροπή μέσα σε τέσσερα λεπτά, με τους Νόιχαους (27’) και Λάινερ (31’) να κάνουν το 1-2.

Η Μπάγερν θα μπορούσε να γυρίσει ακόμα και από το ημίχρονο το ματς, όμως ο Λεβαντόφσκι σημάδεψε το δοκάρι και ο Μίλερ είδε τους αμυντικούς να διώχνουν πάνω στην γραμμή σε δύο κλασικές ευκαιρίες.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην επανάληψη, όμως η Γκλάντμπαχ βρήκε έναν τρόπο και άντεξε. Ο Λέβα σημάδεψε για δεύτερη φορά το δοκάρι (61’), ο Ζόμερ είχε άψογες αντιδράσεις στις ουκ ολίγες ευκαιρίες των Βαυαρών με Μουσιάλα (56’), Μίλερ (59’, 60’, 83’) και το 1-2 έμεινε ως το τέλος, στην τρίτη φετινή ήττα της Μπάγερν Μονάχου που μπήκε με το αριστερό στο νέο έτος.