ΟΦΗ – ΠΑΣ Γιάννινα 1-1: Γλύτωσαν στο φινάλε οι Κρητικοί

Ο ΠΑΣ Γιάννινα άγγιξε ένα σπουδαίο διπλό στη Κρήτη, όμως ο ΟΦΗ βρήκε γκολ στις καθυστερήσεις με τον Ναμπί και πήρε την ισοπαλία με 1-1. Είχε ανοίξει το σκορ ο Περέα.

Ο ένας είναι σταθερά εκεί. Τόσο σταθερά που άρχισε το όνομά του να παίζει στα μεταγραφικά σενάρια. Είτε για τον Ιανουάριο, είτε ακόμα και για το καλοκαίρι. Ο άλλος βρέθηκε εκεί λόγω συγκυριών. Δεν είχε παίξει στη σεζόν μέχρι να φύγει ο Δεκέμβριος, και ίσως να μην έπαιζε ποτέ αν δεν υπήρχε ο κορωνοϊός. Αμφότεροι ήταν εντυπωσιακοί, ουσιαστικοί και ήταν εκείνοι που οδηγούσαν τον ΠΑΣ Γιάννινα για 93 λεπτά. Εκείνοι που οδηγούσαν τον ΠΑΣ στην υπέρβαση – δεύτερη συνεχόμενη μετά τη νίκη επί του Ιωνικού. Παρά τα προβλήματα από τον ιό, παρά τις εκκλήσεις του Ηρακλή Μεταξά – οι οποίες προφανώς και αγνοήθηκαν – για να προσεχτούν λίγο περισσότερο οι αθλητές, παρά το γεγονός ότι είχε 17 παίκτες στην αποστολή και μόλις έναν τερματοφύλακα, ο ΠΑΣ ήταν έτοιμος να φύγει νικητής από την Κρήτη και θα το έκανε χάρη κυρίως σε δύο ποδοσφαιριστές.

Ο Χουάν Χοσέ Περέα έκανε το δεύτερο μισό της δουλειάς. Έφυγε στην αντεπίθεση, όπως το είχε κάνει κι άλλες φορές στο πρώτο ημίχρονο, άφησε πίσω του τον Πασαλίδη και πλάσαρε σωστά τον Βάτερμαν για να ανοίξει το σκορ ο ΠΑΣ στο 54’ κόντρα στη ροή όλου του πρώτου ημιχρόνου… Πρώτο ημίχρονο που είχε πρωταγωνιστή τον Βασίλη Σούλη. Ο 27χρονος γκολκίπερ έπαιξε για δεύτερη φορά βασικός στη Super League, χωρίς συμμετοχές πρωτύτερα στην καριέρα του στη μεγάλη κατηγορία κι αφού πήρε ψυχολογία με την απόκρουσή του νωρίς στο ματς στο σουτ του Λάζαρου Λάμπρου, έμοιαζε ανίκητος. Έκανε σωστές εξόδους, είχε σωστές τοποθετήσεις, καίριες αποκρούσεις και τα… δοκάρια σύμμαχό του. Όλα αυτά, όμως, μέχρι να μιλήσει ο νόμος του ποδοσφαίρου. Όχι εκείνος που σάς λένε συχνά πώς όποιος δε βάζει γκολ το δέχεται, αλλά εκείνος που θέλει όποιον ψάχνει το γκολ να το βάζει. Έστω και με κόντρα, όπως συνέβη στη φάση της ισοφάρισης λίγο πριν την εκπνοή του αγώνα. Όμως ας πάμε από την αρχή…

Άλλαξέ το με τον… Βασίλη Σούλη!

Ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος. Ξεκάθαρα καλύτερος, όπως παραδέχτηκε άλλωστε μετά το ματς και ο Ηρακλής Μεταξάς. Είχε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο αδίκως δεν σκόραρε και ένα ακόμα δεκάλεπτο – μετά το 0-1 – που άξιζε το γκολ. Στο 23ο λεπτό το σουτ του κορυφαίου του ΟΦΗ μέχρι την αντικατάστασή του Λούκα Νέιρα σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ στο 61’ ο Τοράλ που είχε μπει δευτερόλεπτα πριν στο ματς, είδε την κεφαλιά του να σταματάει στο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι είχαν καλή κυκλοφορία, διάθεση και εμπνεύσεις, όμως σε εκείνο το διάστημα τους έλειψε η τελική πάσα και η τελική προσπάθεια για να βρουν δίχτυα.

Δικαιολογημένα μπορούν να διαμαρτύρονται για τη φάση λίγο λεπτά πριν το γκολ του ΠΑΣ, στην οποία ζητούν πέναλτι του Μορέιρα πάνω στον Τσιλιανίδη, και δικαιολογημένα μπορούν να πανηγυρίζουν για την έστω και την ύστατη ώρα ισοφάριση. Ο Νίκος Νιόπλιας έκανε όσο πιο επιθετική μπορούσε την ομάδα του, και παρότι η είσοδος του Καστάνιος στη θέση του Γκαγιέγκος έμοιαζε να αποσυντονίζει τον ΟΦΗ, πήρε εκείνο που έψαχνε. Οι γηπεδούχοι μετά το 65ο λεπτό ήταν ακίνδυνοι, σώθηκαν από το 0-2 χάρη στο τάκλιν του Μπαλογιάννη και ήρθε η δική τους λύτρωση στις καθυστερήσεις με το γκολ του Ναμπί και τη μπάλα να κοντράρει στον Εραμούσπε…