Καλός και πάλι ο Αντετοκούνμπο, αλλά… κακοί οι Μπακς

Back to back ήττα για τους Μιλγουόκι Μπακς, οι οποίοι έχασαν από τους Νετς στο Μπρούκλιν με 115-102 τα ξημερώματα της Δευτέρας.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πήρε μόλις 11 για να βάλει 22 πόντους, γέμισε τη στατιστική του με 12 ριμπάουντ και επτά ασίστ σε 33:19, όμως ο Ντέιμιαν Λίλαρντ (1/7 τρίποντα) κι ο Γκάρι Τρεντ (2/6 τρίποντα) πίσω από τα 7.25 την ώρα που ο Τόριαν Πρινς έδινε μόλις τρεις πόντους σε 34 λεπτά και πλην Πόρτις (16 πόντοι, 10 ριμπάουντ σε 27 λεπτά) ο πάγκος ήταν απογοητευτικός.

Το Μιλγουόκι περιμένει και την επιστροφή του Κρις Μίντλετον, η οποία θα δώσει την σταθερότητα στην ομάδα αλλά και στην περιφέρεια, καθώς ο Αμερικανός είναι ο καλύτερος σουτέρ θέσης που διαθέτει η ομάδα και δίνει άλλη διάσταση στο παιχνιδι των Μπακς.

Εξαιρετικοί οι Τόμας και Σρέντερ

Την πρώτη του νίκη πανηγύρισε το Μπρούκλιν, που πήρε 32 πόντους από τον Καμ Τόμας (10/21 σουτ, 10/11 βολές) και 29 από τον Ντένις Σρούντερ (8/15 σουτ, 8/8 βολές). Οι Νετς δεν έχουν ρόστερ για να διεκδικήσουν θέση στην πρώτη εξάδα της Ανατολής, όμως μπορούν να κάνουν νίκες και να βάλουν δύσκολα σε όλες τις ομάδες.

Επόμενος αντίπαλος των Μπακς οι Σέλτικς, τα ξημερώματα της Τρίτης (01:30) στη Βοστώνη. Back-to-back δηλαδή, απέναντι στους πρωταθλητές του NBA.

Περίπατος για τους Θάντερ με σχεδόν «τριπλό» Αλεξάντερ

Ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ ήταν σε εξαιρετική βραδιά και οι Θάντερ επικράτησαν 128-104 των Χοκς στην Οκλαχόμα για να πανηγυρίσουν την 3η νίκη τους στη σεζόν (3-0).

Ο Καναδός γκαρντ σημείωσε 35 πόντους (3/8 τρίποντα), 11 ριμπάουντ και 9 ασίστ, αγγίζοντας το triple-double, ενώ πρόσθεσε 3 κλεψίματα και 3 μπλοκ, ολοκληρώνοντας μια επιβλητική εμφάνιση. Για τους γηπεδούχους εξαιρετικός ήταν και ο Χόλμγριν με 25 πόντους (3/5 τρίποντα) και 9 ριμπάουντ, με τον Τζέιλεν Γουίλιαμς να ακολουθεί με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Για τους Χοκς ξεχώρισε ο Τρέι Γιάνγκ με 24 πόντους (2/7 τρίποντα) και 8 ασίστ, με τους Ονιέκα Οκόνγκου και Γκάρισον Μάθιους να προσθέτουν από 14 πόντους.