Ο «ασημένιος» Αντωνιάδης

Ενα δοκάρι (και είχε μπόλικα και εκείνη τη χρονιά, 11 στο σύνολο) στέρησε από τον μεγάλο Αντώνη Αντωνιάδη το χρυσό παπούτσι στην Ευρώπη.

Σαν σήμερα, στις 21 Σεπτεμβρίου του 1972, σε μια λαμπρή τελετή στο Παρίσι, ο σπουδαίος Εουσέμπιο έδωσε στον Αντώνη Αντωνιάδη το ασημένιο παπούτσι για τα 39 γκολ που είχε σημειώσει στο ελληνικό πρωτάθλημα την περίοδο 1971-72.

Για ένα γκολ, έμεινε πίσω από έναν άλλο τεράστιο σκόρερ της Ευρώπης τον αείμνηστο στράικερ της Μπάγερν Μονάχου, Γκερντ Μίλερ που εκείνη τη σεζόν σκόραρε 40 φορές.

Ο μεγάλος ψηλός του ελληνικού ποδοσφαίρου είχε 11 δοκάρια και δεν του είχαν μετρήσει εκείνη τη χρονιά 12 γκολ!

Και όλα αυτά μια σεζόν μετά το έπος του Γουέμπλεϊ, την περίοδο 1970-71 όπου ο Αντωνιάδης είχε μεγάλη συμμετοχή με 10 γκολ (πρώτος σκόρερ του Κυπέλλου Πρωταθλητριών το 1971) στον δρόμο προς τον τελικό με πιο καθοριστικά τα δύο επί του Ερυθρού Αστέρα στη Λεωφόρο στον επαναληπτικό ημιτελικό (με το τρίτο γκολ του Καμάρα να «σφραγίζει» την πρόκριση) και φυσικά το ιστορικό γκολ στο Γκούντισον Πάρκ επί της Εβερτον στο 1-1 και στα περίφημα πέντε εννιάρια.

Καθώς σκόραρε εννέα λεπτά πριν απ’ το τέλος του αγώνα, με το ρολόι του γηπέδου να δείχνει εννέα η ώρα. Στις 9 Μαρτίου του 1971 με τον Αντωνιάδη να φοράει το «9» και να πετυχαίνει το 9ο του γκολ στην Ευρώπη!

Μάλιστα η 21η Σεπτεμβρίου ήταν ξεχωριστή για άλλο έναν λόγο για τον Αντωνιάδη, καθώς τότε έπαιξε το πρώτο του ματς με την πράσινη φανέλα κόντρα στον Αρη το 1969.

Ο Αντώνης Αντωνιάδης ξεκίνησε την καριέρα του στην Ασπίδα Ξάνθης το 1962 και το 1967 πήγε στον Α.Ο. Ξάνθης. Στον Παναθηναϊκό πήγε έναντι του ποσού των 900.000 δρχ., ποσό εξαιρετικά υψηλό εκείνη την εποχή για ποδοσφαιριστή που ερχόταν από ομάδα Β’ Εθνικής.

Με τους Πράσινους αναδείχτηκε πρώτος σκόρερ στο Κύπελλο Πρωταθλητριών την περίοδο 1970-71 όταν έφθασαν στον τελικό της διοργάνωσης (10 γκολ), κέρδισε τέσσερα πρωταθλήματα (1969, 1970, 1972, 1977), δύο Κύπελλα (1969, 1977), ενώ πέντε φορές αναδείχτηκε πρώτος σκόρερ στην Α’ Εθνική: 1970 (25 γκολ), 1972 (39), 1973 (22), 1974 (26) και 1975 (20). Στην Εθνική έπαιξε 21 φορές (6 γκολ). Την περίοδο 1978-79 πήγε στον Ολυμπιακό και το 1979-80 στον Ατρόμητο Αθηνών.

Ο μόνος Ελληνας που έχει καταφέρει να κερδίσει το Χρυσό Παπούτσι είναι ο Νίκος Μαχλάς, το 1997-98 όταν αγωνιζόταν στην ολλανδική Φίτεσε. Ενώ ασημένιο έχουν πάρει επίσης ο Γιώργος Σιδέρης του Ολυμπιακού (35 γκολ) το 1968-69 και δύο παίκτες της ΑΕΚ, ο Θωμάς Μαύρος (31 γκολ) το 1978-79 και ο Βασίλης Δημητριάδης (33 γκολ) το 1992-93.