«Αυτοκτονία» για την Τότεναμ: Έφαγε 3 γκολ σε 18 λεπτά και έχασε δικό της ματς

Από την κόλαση στον… Παράδεισο μέσα σε 18 λεπτά η Μπράιτον, με τους «Γλάρους» να φέρνουν «τούμπα» το ματς απέναντι στην Τότεναμ και να παίρνουν τη νίκη με 3-2, παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο.

Μάντισον και Τζόνσον έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα του Ποστέκογλου, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τρία γκολ στο δεύτερο μέρος με τους Μιντέ, Ριτέρ και Γουέλμπεκ και πανηγύρισαν σπουδαία νίκη, φτάνοντας τους 12 βαθμούς και την 6η θέση.

Στο 22’ ο Μάντισον έδωσε κάθετα στον Τζόνσον κι εκείνος πλάσαρε για το 0-1, ενώ στο 37′ ο Άγγλος μεσοεπιθετικός έπιασε ένα αδύναμο πλασέ εκτός περιοχής αλλά ο Φερμπρούχεν έχασε την μπάλα κι έτσι ήρθε το 0-2.

Στο δεύτερο μέρος όλα άλλαξαν ωστόσο, με την Μπράιτον να χρειάζεται μόλις 18 λεπτά για να ανατρέψει την κατάσταση. Αρχικά στο 48′ ο Μιτόμα έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Ουντόγκι δεν έδιωξε σωστά και ο Μιντέ από κοντά πλάσαρε για το 1-2. Δέκα λεπτά αργότερα ο Ριτέρ δέχθηκε την ωραία κάθετη του Μιτόμα και μέσα από την περιοχή ισοφάρισε σε 2-2, ενώ στο 66′ ο Γουέλμπεκ με κεφαλιά εξ επαφής έγραψε το 3-2.

ΜΠΡΑΪΤΟΝ: Φερμπρούχεν, Γουέμπστερ (9’ Ιγκορ Ζούλιο), Φέλτμαν, Ντανκ, Καντίογλου (46’ Εστουπινιάν), Μιτόμα, Χίνσελγουντ, Μπαλέμπα (74’ Βίφερ), Γουέλμπεκ, Ρουτέ (73’ Ενκίσο), Μίντε (87′ Γκρούντα)

ΤΟΤΕΝΑΜ: Βικάριο, Φαν ντε Φεν, Πόρο, Ρομέρο, Ουντόγκι, Μπεντανκούρ (79’ Μπισουμά), Μάντισον (86′ Μουρ), Κουλουσέβσκι, Βέρνερ (79’ Σαρ), Σολάνκε, Τζόνσον

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής

Κρίσταλ Πάλας – Λίβερπουλ 0-1 (9′ Ζότα)

Άρσεναλ – Σαουθάμπτον 3-1 (58′ Χάβερτς, 68′ Μαρτινέλι, 88′ Σάκα / 55 Άρτσερ)

Μπρέντφορντ – Γουλβς 5-3 (2′ Κόλινς, 20′ πεν. Εμπεουμό, 28′ Νόργκαρντ, 45+2′ Πίνοκ, 90′ Καρβάλιο / 4′ Κούνια, 26′ Λάρσεν, 90+3′ Αΐτ Νουρί)

Μάντσεστερ Σίτι – Φούλαμ 3-2 (32′, 47′ Κόβασιτς, 82′ Ντοκού / 26′ Περέιρα, 88′ Μουνίθ)

Γουέστ Χαμ – Ίπσουιτς 4-1 (1′ Αντόνιο, 43′ Κούντους, 49′ Μπόουεν, 69′ Πακετά / 6′ Ντέλαπ)

Λέστερ – Μπόρνμουθ 1-0 (16′ Μπουονανότε)

Έβερτον – Νιούκαστλ 0-0

Άστον Βίλα – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-0

Τσέλσι – Νότιγχαμ 1-1 (57′ Μαντουέκε / 49′ Γουντ)

Μπράιτον – Τότεναμ 3-2