Ιπτάμενη Ολλανδέζα για τον ΝΟΒ

Με μεγάλη πρωταγωνίστρια την Ολλανδέζα Λόλα Μούλχαουζεν, που σημείωσε 5 γκολ, η Βουλιαγμένη έκαμψε την αντίσταση του Αλίμου (12-10) στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών στο κολυμβητήριο του Λαιμού. Η ομάδα της Κικής Λιόση που βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με 6-5, με εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο (5-2 το επιμέρους σκορ) έφτασε στη σημαντική νίκη υποχρεώνοντας τον φιλόδοξο Αλιμο στη δεύτερη ήττα του φέτος έπειτα από αυτή από τον Ολυμπιακό εντός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική. Οι Ερυθρόλευκες από την πλευρά τους είχαν εύκολο έργο στον Πειραιά απέναντι στον ΓΣ Ηλιούπολης τον οποίο και νίκησαν άνετα με 31-5.

Πλέον – με απόφαση του δημοτικού συμβουλίου της πόλης – το δημοτικό κολυμβητήριο Ηλιούπολης μετονομάζεται σε «Κολυμβητήριο Πλατανιώτη – Ζερδεβάς» προς τιμήν της παγκόσμιας πρωταθλήτριας της καλλιτεχνικής κολύμβησης Ευαγγελίας Πλατανιώτη και του αργυρού σε Ολυμπιακούς Αγώνες και Παγκόσμιο Πρωτάθλημα τερματοφύλακα του πόλο Μάνου Ζερδεβά, που έχουν μεγαλώσει στην Ηλιούπολη.