A – League Ανδρών: Το αφεντικό της πόλης

Δεν υπάρχουν πολλές μονομαχίες στον εγχώριο Αυστραλιανό αθλητισμό που να εξιτάρουν το φίλαθλο κοινό όσο το μεγάλο ποδοσφαιρικό ντέρμπι μεταξύ Melbourne Victory και Melbourne City.

Η μάχη μεταξύ των δύο ομάδων της πρωτεύουσας της Βικτώριας μας έχει χαρίσει άπειρες στιγμές ποδοσφαιρικής μαγείας.

Η σαββατιάτικη κόντρα μεταξύ των δύο ομάδων δεν απογοήτευσε.

Η Victory πήρε από νωρίς τα ηνία του ματς καταφέρνοντας να πάρει κεφάλι στο σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με έναν από τους πιο ποιοτικούς ποδοσφαιριστές του πρωταθλήματος, τον Nishan Velypillay.

Ο επιθετικός της Victory διανύει ίσως την καλύτερη περίοδο της καριέρας του.

To 2 – 0 ήρθε από τον «δικό μας», Νίκο Βέργο. Αυτό ήταν το πρώτο τέρμα του Έλληνα επιθετικού στο Αυστραλιανό πρωτάθλημα.

Στο 25ο λεπτό, οι τυπικά φιλοξενούμενοι πέτυχαν και τρίτο γκολ, βάζοντας ουσιαστικά ταφόπλακα στα όνειρα της City να γυρίσει το ματς, η οποία το μόνο που κατάφερε τελικά, ήταν να μειώσει σε 1 – 3 στο 64ο λεπτό με τον Nabbout.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Wellington Phoenix μέσα στο σπίτι της Perth Glory με σκορ 0 – 2.

Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν ένα άμεσο και εξαιρετικά γρήγορο ποδόσφαιρο με αποτέλεσμα να μην δυσκολευτούν καθόλου να πάρουν το τρίποντο.

Δεν είχαμε νικητή στο μεγάλο ματς μεταξύ Adelaide United και Central Coast Mariners.

Οι δύο αντίπαλοι τα έδωσαν όλα μέσα στον αγωνιστικό χώρο, πέτυχαν από ένα γκολ, πάλεψαν να βρουν τρόπο να πάρουν την νίκη μα τελικά αναγκάστηκαν να συμβιβαστούν με τον ένα βαθμό της ισοπαλίας, αφού το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τον δείκτη του σκορ καρφωμένο στο 1 – 1.

Η αυλαία της 2ης αγωνιστικής άνοιξε το βράδυ της Παρασκευής με το ντέρμπι μεταξύ Macarthur και Newcastle Jets.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό ημίχρονο. Στο πρώτο, ήταν οι γηπεδούχοι που έλεγξαν καλύτερα την μπάλα και μάλιστα κατάφεραν να προηγηθούν με τον Jakolis στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης.

Το δεύτερο μισό όμως άνηκε στην Newcastle Jets. Ξεκάθαρα.

Οι ποδοσφαιριστές του Robert Stanton μπήκαν με φούρια για το δεύτερο 45λέπτο και δικαιώθηκαν για αυτό.

Με πρωταγωνιστή τον Eli Adams, ο οποίος πέτυχε δύο υπέροχα τέρματα, κατάφερε να γυρίσει το ματς και τελικά να φύγει από το γήπεδο της Macarthur με τους τρεις πολύτιμους βαθμούς της νίκης.