Πρωτιά από την… Κούβα

Πρώτος και καλύτερος ο Παναθηναϊκός μετά τη νίκη του με 3-1 (25-19, 23-25, 26-24, 25-23) επί του Ολυμπιακού στο Μετς, εξασφάλισε την πρωτιά και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στη Volleyleague ανδρών.

Οι Πράσινοι ολοκλήρωσαν τους αγώνες τους (έχουν ρεπό την τελευταία αγωνιστική) ξεφεύγοντας με 5 βαθμούς (44 έναντι 39) του Ολυμπιακού ο οποίος ήθελε 2 σετ για να μείνει ζωντανός στη διεκδίκηση της πρωτιάς (με καθαρή νίκη επί του Μίλωνα την τελευταία αγωνιστική) αλλά «αυτοκτόνησε» στο 3ο και κυρίως στο 4ο σετ το οποίο έχασε αν και προηγήθηκε με 19-13 !

«Κάναμε πολύ μεγάλη νίκη, ο αντίπαλος είναι πάρα πολύ ισχυρός, κατά διαστήματα πιέζει υπερβολικά, άρα είναι φυσιολογικό μέσα στο σετ να υπάρχουν διακυμάνσεις και για τις δύο ομάδες. Ζητούσαμε συνέχεια συγκέντρωση στην τακτική, γιατί η τακτική μας έβγαινε. Οσο την ακολουθούσαμε καταφέρναμε να παίρνουμε πόντους.

Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος, καθώς την πλειονότητα των παιχνιδιών την κερδίσαμε με 3-0 τερματίζοντας στην πρώτη θέση. Είναι πολύ σημαντικό, παίρνουμε το πλεονέκτημα έδρας για όλη τη σειρά των playoffs. Είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος από αυτά που κάνει η ομάδα. Βέβαια, αυτό δεν λέει τίποτα γιατί όλη αυτή την καλή πορεία που έχουμε κάνει όλους αυτούς τους μήνες πρέπει να τη συνεχίσουμε και αυτά τα παιχνίδια κρίνονται στη λεπτομέρεια. Οπως χάσαμε το πρώτο ματς με τον Ολυμπιακό, στη λεπτομέρεια νικήσαμε σήμερα και αυτό θα γίνει και στο μέλλον. Παρ’ όλα αυτά μέχρι στιγμής τα έχουμε καταφέρει» τόνισε ο τεχνικός του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος, που είδε τον Κουβανό Ερνάντες (23 πόντοι, 18/34 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ και 53% στην επίθεση) να τελειώνει τον αγώνα με δικό του μονό μπλοκ, στην καλύτερη φετινή του εμφάνιση όπου δέχθηκε μόλις 2 μπλοκ και πήρε πόντο σε κάθε κρίσιμη προσπάθεια που έκανε.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 11 άσους, 50 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 5 άσους, 39 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων. Πολύ καλοί και οι Κόβαρ (15 π., 10/23 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ, 60% υπ. – 48% άριστες), Βουλκίδης (10 π.) και Πρωτοψάλτης (13 π.). Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισε ο Στερν (16 π., 11/23 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ).

«Κάναμε πολλά λάθη»

«Είμαι πολύ λυπημένος, κάναμε πολλά λάθη. Πολλά… Λάθη τεχνικά, λάθη στην προσέγγιση του ματς, για αυτό και είμαι απογοητευμένος πολύ. Είχαμε την ευκαιρία ακόμα και να παίξουμε πέμπτο σετ. Με έναν ή με δύο βαθμούς, θα ήμασταν πρώτοι. Είναι πολύ απογοητευτικό το σημερινό αποτέλεσμα» τόνισε ο τεχνικός του Ολυμπιακού Ντανιέλ Καστελάνι, που είδε την ομάδα του να χάνει σετ μπολ στο 24-23 του 3ου σετ (26-24 το πήρε ο Παναθηναϊκός) και να ισοφαρίζεται σε 19-19 ενώ είχε προηγηθεί 19-13 στο 4ο σετ (ο Παγένγκ διαμαρτυρήθηκε για μια φάση και δέχτηκε και κόκκινη μετά το 19-13).