Φιλική νίκη για την ΑΕΚ

Επιστροφή στη δράση – έστω και σε φιλικό παιχνίδι – χθες για την ΑΕΚ που σε ματς-γιορτή για τα 70 χρόνια του Απόλλωνα Λεμεσού νίκησε με 1-0 την κυπριακή ομάδα στο Alphamega Stadium μπροστά σε περισσότερους από 2.000 οπαδούς της. Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα, παρά το ότι παρατάχθηκε με πολλές απουσίες λόγω των διεθνών, ήταν πολύ καλή για ένα ημίχρονο και κινδύνεψε ελάχιστα στο ματς από τον Απόλλωνα.

Πήρε τη νίκη χάρη σε ένα γκολ του Φαν Βέερτ και θα μπορούσε να έχει πετύχει περισσότερα αν είχε καλύτερες αποφάσεις στην τελική προσπάθεια.

Το ματς διεξήχθη σε εξαιρετικό κλίμα, με τους οπαδούς των δύο ομάδων να δημιουργούν εντυπωσιακή ατμόσφαιρα, ενώ πριν από τη σέντρα τιμήθηκε ο Αλμέιδα.

Στα θετικά για την ΑΕΚ η επιστροφή του Μουκουντί ύστερα από τρεις μήνες, με τον Καμερουνέζο να δείχνει έτοιμος για να πάρει και πάλι τη φανέλα του βασικού. Ο Αλμέιδα είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο σε παίκτες που δεν έχουν καταφέρει μέχρι τώρα να παίξουν πολύ, με τον Φερνάντες αλλά και τον Αραούχο να είναι δύο από αυτούς που διακρίθηκαν, όπως και ο Λιούμπισιτς που έπαιξε για ένα ημίχρονο και ήταν μέσα σε ό,τι καλό δημιούργησε η ομάδα του.

Κυρίαρχος στο πρώτο μέρος

Το γκολ που έκρινε το ματς ήρθε στο 9′, όταν ο Λιούμπισιτς έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Φαν Βέερτ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Η ΑΕΚ κυριάρχησε απόλυτα στο πρώτο ημίχρονο και έχασε πολλές ευκαιρίες με τους Αραούχο, Λιούμπισιτς, Φερνάντες για να πετύχει τουλάχιστον ένα ακόμη γκολ. Στο δεύτερο μέρος η Ενωση δεν είχε την ίδια ένταση και τον ίδιο ρυθμό, οι πολλές διακοπές και οι αλλαγές χάλασαν το ματς, με τον Απόλλωνα να βρίσκει κάποιες τελικές με τον Βαλμπουενά, αλλά να μη δημιουργεί αξιόλογη ευκαιρία.  Από την άλλη, η ΑΕΚ ήταν και πάλι αυτή που έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά το γυριστό του Πόνσε στο 76′ έφυγε μόλις άουτ. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και η ΑΕΚ πήρε τη φιλική νίκη λίγες μέρες πριν μπει στην τελική ευθεία της σεζόν.

Απόλλων Λεμεσού: Λέουβενμπεργκ, Νταρίκουα, Σιέλβικ (74′ λ.τρ. Πέρετζ), Εκπολό, Σάντος (72′ Κοστάκε), Κολ, Γιούρτσεβιτς, Αρτεάν, Κρμέντσικ, Βαλμπουενά (72′ Πέιμπερς), Μπακενγκά (72 Αδωνης).

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ (65′ Πήλιος), Μήτογλου, Μουκουντί, Χατζισαφί (88′ Ραντόνια), Γιόνσον, Φερνάντες (57′ Ελίασον), Λιούμπισιτς (46′ Ζίνι), Πισάρο (65′ Αμραμπατ), Αραούχο (65′ Τσούμπερ), Φαν Βέερτ (65′ Πόνσε).